آخرین خبرها
خانه / استراتژی ثروت / بهتر است پول خود را صرف تجربه کنید، نه اشیاء! (قسمت دوم)

بهتر است پول خود را صرف تجربه کنید، نه اشیاء! (قسمت دوم)

پول

بهتر است پول خود را صرف تجربه کنید، نه اشیاء! (قسمت دوم)

d00c109e4710d12cc6a027ad34ea4ffe XL بهتر است پول خود را صرف تجربه کنید، نه اشیاء! (قسمت دوم)

قدرت تجربه

جیلویک و سایر محققین کشف کرده اند که تجربه ها، هر چند زودگذر، خوشحالی ایجاد می کنند که دوام و تاثیرش از خرید اشیاء بیشتر است، به دلایل زیر:

۱- تجربه ها بخشی از هویت ما می شوند.

ما، دارایی های خودمان نیستیم، بلکه مجموعه ای از همه ی چیزهایی هستیم که دیده ایم، انجام داده ایم و مکان هایی که بوده ایم. خرید یک ساعت هوشمند اپل تغییر در هویت شما ایجاد نمی کند، اما یک کوهنوردی حتما تغییراتی ایجاد خواهد کرد.
جیلویک می گوید: تجربه های ما بخش اعظمی از هویت ما را تشکیل می دهند. شما می توانید واقعا اشیاء متعلق به خودتان را دوست داشته باشید، حتی می توانید فکر کنید آن اشیاء بخشی از هویت شما هستند، اما با اینحال آنها از شما سوا باقی خواهند ماند. در مقابل، تجربه ها حقیقتا بخشی از شما هستند. ما جمع کل تجربه هایمان هستیم.

۲- مقایسه ها کم اهمیت هستند.

ما تجربه ها را همانند اشیاء مقایسه نمی کنیم. در یک تحقیق در دانشگاه هاروارد، از افراد سوال شد که آیا حقوق بالایی که کمتر از بعضی همکارانشان است می خواهند یا حقوق کمتری که بیشتر از برخی دیگر از همکارانشان است، خیلی از آنها نمی دانستند کدام را ترجیح می دهند. اما وقتی همین سوال را در مورد تعطیلات پرسیدند، بیشتر افراد زمان طولانی تر برای تعطیلات را انتخاب می کردند. تعیین ارزش نسبی دو تجربه و مقایسه کردن آنها با هم، کار بسیار سختی است، که همین تجربه ها را لذت بخش تر می کند.

۳- انتظار

انتظار برای یک تجربه هیجان انگیز و لذت بخش است، درحالیکه انتظار برای خرید یک شیء باعث بی تابی و بی صبری می شود. تجربه ها از همان لحظات اولیه ی برنامه ریزی لذت بخش اند تا زمانی که تبدیل به خاطراتی شیرین می شوند.

۴- تجربه ها زودگذر هستند. (که ویژگی خوبی است.)

تا به حالی چیزی خریده اید که به همان اندازه که فکر می کردید برایتان لذت بخش نبوده باشد؟ وقتی آن را می خرید، جلوی چشم شما قرار می گیرد و ممکن است بارها احساس پشیمانی از خرید را برایتان تداعی کند. حتی اگر یک خرید انتظارات شما را برآورده سازد، پشیمانی خریدار، ممکن است به سراغتان بیاید: ” خیلی خوبه که خریدمش، اما فکر کنم ارزش پولی که بابتش پرداخت کردم رو نداشت”. این احساسات با تجربه ها به سراغ ما نمی آیند. این حقیقت که تجربه ها برای مدتی کوتاه باقی می مانند، باعث می شود برای ما ارزشمند شوند، و این ارزش به مرور زمان افزایش می یابد.
خوشحالی ناشی از خرید اشیاء خیلی زود از بین می رود و باعث می شود باز هم بیشتر بخواهیم. اشیا ممکن است از تجربه ها طولانی تر باقی بمانند، اما خاطراتی که باقی می مانند، مهمتر هستند.

بهتر است پول خود را صرف تجربه کنید، نه اشیاء, پول, تجربه, بهتر است پول خود راصرف تجربه کنید, بهترین راه, ایده های جدید, بزینس قوی, دارایی, عادت کردن, تجربه ای زود گذر, انتظار, مقایسه کم اهمیت, هویت, اهمیت مقایسه, قدرت تجربه, پول ساز بودن, پول دراوردن

درباره مریم امیری

حتما ببینید

۷ نکته مهم و اصلی برای میلیونر شدن _ نیمه دوم

میلیونر ۷ نکته مهم و اصلی برای میلیونر شدن _ نیمه دوم ۴٫ زیاده‌روی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =